- Boki
- O nás
Chystáte si koupit a instalovat konvektor sami?
Máme pro vás tipy a rady do začátku
Konvektor zabudovaný v podlaze – InFloor
Nadpodlažní konvektory
Základní parametry konvektorů
Podlahové konvektory se dělí na dvě základní skupiny: bez ventilátorů (přirozená konvekce) a s ventilátory (nucená konvekce). Konvektory bez ventilátorů fungují na principu přirozené konvekce. Výměník konvektoru se zde ohřívá díky proudící vodě a uvolňuje se teplo, které má přirozenou funkci stoupat nahoru. Konvektory s ventilátory pracují s nucenou konvekcí. Zde je vzduch ohřátý od tepelného výměníku vháněn ventilátorem do místnosti. Konvektory mohou mít různé rozměry, výkony či typy van. Jsou dodávány společně s mřížkou. Ta může být nerezová, hliníková v různých barevných variantách nebo dřevěná (buk, dub).
Každý konvektor je rozměrově definován svojí šířkou, délkou a výškou. Rozměry jednotlivých konvektoru naleznete v záložce „Rozměry a připojení“
V závislosti na rozměrech je konvektor osazen jistým typem výměníku a ventilátoru. Odtud plyne i jeho tepelný výkon udávaný ve Wattech. Tepelný výkon se liší v závislosti na teplotním spádu. Ten udává teplotu vody na vstupu / teplotu vody na výstupu / požadovanou teplotu v místnosti. Nejčastěji používaný teplotní spád je 75/65/20 °C.
Teplotní spád vyjadřovaný ve stupních Celsia je tvořen trojicí parametrů: teplota vody na vstupu / teplota vody na výstupu / požadovaná teplota v místnosti. V závislosti na tomto teplotním spádu se stanovuje výkon konvektoru. Nejčastěji používaný teplotní spád je 75/65/20 °C. Nevyhovuje Vám daný teplotní spád? Použijte přepočtový kalkulátor na našem webu.
Vana konvektoru může být vyrobena z různých materiálů. Nejčastější je oboustranně pozinkovaný plech lakovaný v černé barvě RAL 9005. Dále je to kartáčovaný nerezový plech dle DIN 1.4301. Pro bazénové prostředí se používá nerezový plech dle DIN 1.4404. Vanu lze dodat i se sadou pro výškové nastavení konvektoru. Další volitelnou možností je zabudování přírub na přívod externího vzduchu.
Krycí mřížka z hlediska typu může být
1. Příčná (rolovací)
- lamely společně s distančními kroužky jsou navléknuty na pružině
- vhodná pro všechny materiály lamel a všechny typy a rozměry konvektorů
2. Podélná
- pouze z duralových nebo nerezových lamel
- dodávána současně s podpěrou mřížky
- nelze použít pro konvektory s ventilátory (F1S, F2C, F2V, F4C, F4V)
Dokumenty, které se Vám můžou hodit
Otázky a odpovědi k vyberu konvektoru
Zde možná najdete odpověď
Jsou konvektory BOKI vhodné pro váš interiér?
Konvektory BOK jsou ideální pro instalaci pod větší prosklené okenní plochy, pod terasové dveře, nebo také do zimních zahrad a k bazénovým prostorům. Topná tělesa jsou vyráběna v nejrůznějších standardních délkách, ale není problém vyrobit jakoukoliv délku podle přání zákazníka. Konvektory BOKI se hodí do všech typů interiérů, mohou sloužit jako samostatný i doplňkový zdroj tepla. Navíc jsou i moderním a spolehlivým řešením vytápění kancelářských prostor.
V zimě hřeje, v létě chladí?
Konvektory slouží především k vytápění, ale je možné s jejich pomocí místnosti také ochlazovat. Jde však jen o určité typy konvektorů – pro možnost dochlazování je třeba mít zdroj chladící vody, což umožňují například tepelná čerpadla.
Čemu je třeba věnovat při volbě konvektoru pozornost?
Konvektor je optimálně využíván při střední teplotě vody 70 °C (teplotní spád 75/65 °C) a vyšší. Při nižším teplotním spádu je třeba počítat s nižším výkonem a použít adekvátně delší konvektor a zejména s ventilátorem!
Je čištění podlahového konvektoru snadné?
Ano, stačí z konvektoru sundat pochozí mřížku a vysavačem s kartáčovým nástavcem jednoduše vysát výměník.